Podrażniona cera – jak o nią zadbać?

Podrażniona cera – jak o nią zadbać?

Zaczerwieniona skóra, bolące krostki, nasilony trądzik – niemal każda z nas miała z nimi kiedyś do czynienia. To jedne z charakterystycznych oznak podrażnionej cery. Aby pozbyć się tego problemu, konieczne jest znalezienie jego przyczyny, a następnie zadbanie o odpowiednią regenerację i ukojenie naskórka. Jak to zrobić?

Odnaleźć źródło kłopotów

Najpierw zastanów się, czy nie zaczęłaś ostatnio używać nowych kosmetyków. W wielu przypadkach wysypka i problemy skórne stanowią wynik reakcji alergicznej i złej tolerancji produktów do makijażu, czy pielęgnacji. Jeżeli w Twojej łazience rzeczywiście pojawił się specyfik, z którym wcześniej nie miałaś do czynienia, odstaw go przynajmniej na dwa tygodnie i uważnie obserwuj swoją cerę. Gdy jej stan ulegnie poprawie, będziesz wiedziała, co Ci nie służy. Podobnie postąp z detergentami. Płyny do prania także potrafią uczulić. Polecamy uważnie analizować składy wszystkich kosmetyków, sięgając do źródeł, w których znajdziesz wyjaśnienia skomplikowanych nazw chemicznych. W ten sposób unikniesz inwestowania w produkty, które mogą zrobić więcej złego, niż dobrego.

Intensywna regeneracja naskórka

Aby przyspieszyć gojenie się zmian skórnych kieruj się kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze, zrezygnuj z intensywnych pianek myjących. Odstaw wszelkie kosmetyki zawierające alkohol i te na bazie kwasów. Dzięki temu nie naruszysz bariery hydrolipidowej i nie pogorszysz stanu cery. Regularnie aplikuj treściwe kremy, żel aloesowy oraz kojące produkty chłodzące, jeżeli czujesz taką potrzebę. Unikaj intensywnego promieniowania słonecznego i zabezpieczaj się, stosując produkty z filtrami UVA. Warto również sięgnąć po serum do twarzy zawierające:

  • masło shea
  • olej ze słodkich migdałów
  • olej z pestek moreli
  • panthenol.

Przydatne okażą się nawilżające maseczki w płachcie, które staną się przyjemnym elementem wieczornego domowego SPA.

Problem nie mija? Skorzystaj ze wsparcia specjalisty

Spróbowałaś już wszystkiego, jednak Twoja skóra wciąż nie prezentuje się tak, jak powinna? Najrozsądniej będzie udać się na konsultację dermatologiczną. Lekarz uważnie obejrzy cerę i zleci dodatkowe badania, gdy uzna to za konieczne. Bardzo możliwe, że sedno problemu tkwi w zaburzeniach hormonalnych lub w niedoborach minerałów. Dysponując wynikami i informacjami zdobytymi w wywiadzie, który z Tobą przeprowadzi, specjalista będzie mógł zaproponować Ci najskuteczniejszą metodę leczenia. Z reguły zaleca się stosowanie maści, płynów, lub suplementów diety. Pamiętaj, by uzbroić się w cierpliwość i przestrzegać zaleceń, a dostrzeżesz pozytywne zmiany.