Jak prać by skutecznie wyprać?

Jak prać by skutecznie wyprać?

Spieszysz się rano do pracy i okazuje się, że znowu nie masz czystych ubrań? A może odkładasz robienie prania na później, bo nie jest to Twoje ulubione zajęcie? To jedna z domowych czynności, która często jest znienawidzona przez domowników, a jednak bez niej nie możemy się obejść. Co należy wiedzieć o robieniu prania? Czym najlepiej prać, by ubrania były czyste i pachnące? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu, zapraszamy do lektury!

Skuteczne pranie w kilku krokach

Ubrania przed praniem warto przygotować i posegregować. Zalecamy by było one prane na lewą stronę, zwłaszcza jeżeli ubrania mają nadruk, wystające guziki lub dekoracje. Dzięki temu nie spiorą się one zbyt szybko i nie będą ocierać się o bęben pralki i inne ubrania. Następnie należy je posegregować, osobno prać śnieżnobiałe ubrania, kolorowe oraz czarne, w tym ciemno zielone i granatowe. Pod żadnym pozorem nie mieszajmy ich ze sobą, bo ubrania mogą zafarbować i stracić na estetycznym wyglądzie. Ważne jest by przed praniem sprawdzić, czy w kieszeniach nie pozostają jakieś rzeczy, klucze, chusteczki, czy guma do żucia. Ubrania, które posiadają zamek lub guziki, pozapinaj.

Detergenty do prania – co wybrać?

Na pewno zdarzają Ci się dylematy, co tym razem wybrać, proszki do prania, płyn, a może kapsułki? Tak naprawdę nie konsystencja jest najważniejsza, a ich jakość oraz skład. Detergenty powinny być dobrane do koloru tkaniny i jej rodzaju. Kolejnym dylematem mogą być proporcje. Jeżeli używasz kapsułek, to jednak kapsułka odpowiada jednemu praniu. Problem może okazać się z płynem i proszkiem, w tej kwestii warto stosować się do zaleceń producenta i sprawdzić na opakowaniu, ile potrzebujemy danego produktu, by skutecznie wyprać nasze brudne ubrania. Oprócz proszku do prania warto dodać płyn do płukania lub płyn zmiękczający, które sprawią, że pranie będzie miękkie i pachnące.

Jaką temperaturę prania ustawić?

Temperatura prania jest bardzo ważna. Zbyt wysoka może zepsuć nasze ubrania, odbarwić je i odkształcić, a zbyt niska, nie doprać zabrudzeń. Na metkach ubrań jest instrukcja, w jaki sposób powinniśmy je prać. Jeżeli się sprała lub uległa zniszczeniu, spróbujmy informacje na temat danego produktu znaleźć na stronie producenta, jeśli nie, pierzmy je w bezpieczny sposób, nigdy nie wybierajmy większej temperatury, niż 40 stopni.

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Koniecznie zajrzyj na nasz portal i bądź na bieżąco!